فرش دستباف گونه

فرش دستباف گونه ماشینی چیست؟ فرش ماشینی دستبافت گونه

چرا مشتریان هنگام خرید فرش تمام و اغلب فروشندگان به دست بافت گونه بودن فرش ماشینی توجه زیادی دارند و توجه به این نکته چه فایده و مزیتی را برای خریدار به همراه دارد؟

امروزه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی پیشرفت‌های خوبی در صنعت ایران هم صورت گرفته که از این رو همیشه در فرش ماشینی به روزترین دستگاه‌های تولید و بافت فرش در ایران مشغول به کار بوده و هستند. کارایی دستگاه تولید فرش ماشینی با ظرافت و تراکم بالا و بسیار زیادی است که لازم به ذکر است گفته شود هرچه ظرافت و تراکم فرش ماشینی زیاد باشد فرش ماشینی به فرش دستبافت گونه نزدیک‌تر است.

تفاوت فرش دستبافت و فرش ماشینی چیه ؟

قبلا از خرید فرش دستبافت گونه و برای بررسی اینکه تفاوت فرش دستبافت گونه و فرش ماشینی و فرش دستبافت در چی هست، ابتدا تفاوت فرش ماشینی و فرش دستبافت را بررسی میکنیم.

در این دو نوع بافت فرش ( فرش ماشینی و فرش دست بافت )، در فرش دستبافت نخ ها با گره ای که بافنده فرش دستبافت میزند گره سر جای خود محکم میشود، و به دلیل این استحکام ثابت گره نخ خاب هیچ زمانی از فرش دستباف بیرون نمی آید.

و اما در فرش ماشینی استحکام نخ خابی که به کار رفته تنها به صورت یک لایه یو (U) مانند دور نخ تار ( چله ) گره ای سطحی خورده و با تزریق چسبی که در ساختار فرش استفاده میشود مستحکم میشود به همین علت اگر چسب در آب حل شود با اولین شست و شوی فرش ماشینی، فرش خیلی شل می شود و امکان خارج شدن نخ خاب و باز شدن گره ی سطحی از دور نخ تار وجود دارد.

اینجاست که توجه به نزدیک بودن فرش ماشینی به فرش دستبافت اهمیت پیدا میکند که در دستگاه های بافت فرش ماشینی گفته شده نخ خاب بافت رفتگی بیشتر و بهتری را در ساختار بافت فرش ماشینی داراست.

لذا زمانی که پشت فرش ماشینی که توسط دستگاه تولید شده، نگاه بیندازیم پشت فرش ماشینی همانند فرش دستبافت است و استحکام به وجود امده در فرش حاصل ساختاری است که توسظ بافت فرش در آن به وجود آمده و نه استحکامی سطحی که تنها توسط تزریق چسب به ساختار فرش ماشینی باشد.

 

 

نخ به کار رفته در این دستگاه های بافت فرش ماشینی با سایز و نمره ۲۶ یا ۲۷ است و فرش ماشینی ۷۰۰شانه با سایز و نمره نخ قالبا ۱۸ بافته و تولید می‌شود. فرش ماشینی تولید شده با دستگاه های گفته شده بسیار به فرش دستبافت نزدیک و می‌توان گفت به نوعی فرش ماشینی دست بافت گونه نام دارد حال این نکته مد نظر قرار دارد که دست بافت گونه بودن فرش ماشینی چه مزیتی را برای خریدار به همراه دارد؟

فرش دستبافت گونه چکونه بافته می شود؟

برای اینکه بدانیم نکته ای که باعث اهمیت به این موضوع شده در خرید فرش ماشینی و فرش کاشان ابتدا کمی از نحوه بافت فرش دست بافت می‌گوییم. در فرش های دست بافت نخ پرز دور نخ تار (نخ چله )گره و تاب میخورد گره های خورده شده دور نخ چله عموما از دو نوع است (گره ی ترکی ،گره ی فارسی ) و غالبا به همین علت است که پشت فرش دست بافت عموما رنگ نخ پرز دیده میشود اما در فرشهای ماشینی قالبا نخ پرز یا همان نخ خاب فقط به صورت به یک لایه یو مانند دور نخ تار (چله) یک تب میخورد به همین دلیل اگر پشت فرش را نگاه کنید نخ تار(چله ) نیز قابل مشاهده است.


حال نکته قابل توجه این است که در این دو نوع بافت فرش (ماشینی ،دست بافت ) که در فرش دستبافت نخ ها با گره ای که بافنده فرش دست بافت میزند گره سر جای خود محکم میشود و به دلیل این استحکام ثابت گره نخ خاب هیچ زمانی از فرش دستباف بیرون نمی آید. و اما در فرش ماشینی استحکام نخ خابی که به کار رفته تنها به صورت یک لایه یو مانند دور نخ تار (چله ) گره ای سطحی خورده و با تزریق چسبی که در ساختار فرش استفاده میشود مستحکم میشود به همین علت اگر چسب در آب حل شود با اولین شست و شوی فرش ماشینی، فرش خیلی شل میشود و امکان خارج شدن نخ خاب و باز شدن گره ی سطحی از دور نخ تار وجود دارد .

مزایا و معایب فرش دستبافت گونه

اینجاست که توجه به نزدیک بودن فرش ماشینی به فرش دستباف اهمیت پیدا می‌کند که در دستگاه های بافت فرش ماشینی گفته شده نخ خاب بافت رفته گی بیشتر و بهتری را در ساختار بافت فرش ماشینی داراست ولذا زمانی که پشت فرش ماشینی که تولید دستگاه های ذکر شده نگاه کنید پشت فرش ماشینی همانند فرش دستبافت است و استحکام به وجود اماده در فرش حاصل ساختار یست که توسظ بافت فرش در آن به وجود آماده و نه استحکامی سطحی که تنها توسط تزریق چسب به ساختار فرش ماشینی باشد.

براساس شانه

درنهایت آنکه فروشگاه اینترنتی فرش بست بافت نیز با ارائه ی محصولات بافته شده، فرش مشهد و بهترین فرش کاشان ، توسط دستگاه های جدید و بروز ذکر شده توانسته رتبه برتر و اعتمادی بیشتر را در زمینه فروش اینترنتی فرش ماشینی دست بافت گونه کسب کند و رضایت مشتریان گرامی خود را جلب نماید.